W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Czym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej?
Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie może otrzymać:
bezrobotny,
absolwent CIS
absolwent KIS
poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, zwany dalej „opiekunem".
W jakiej wysokości środki można otrzymać?
Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Umowa o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej
Przyznanie dofinansowania jest dokonywane na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy). Przyznane bezrobotnemu/absolwentowi CIS/absolwentowi KIS/opiekunowi środki stanowią pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013, str. 1). Do podstawowych obowiązków osoby, która otrzymała dofinansowanie należy:
prowadzenie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy (i niezawieszanie działalności gospodarczej w tym okresie),
niepodejmowanie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.
Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej
Wniosek o dofinansowanie należy złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności – powiatowym urzędzie pracy. Wniosek o dofinansowanie może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie. Wniosek o dofinansowanie zawiera m.in.:
kwotę wnioskowanych środków,
rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.
Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić ubiegający się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1380).
Uwaga: Każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, dlatego prosimy o zapoznanie się z nim.
Wprowadzone zmiany rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej:
zniesienie warunku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy dla ubiegających się środki na podjęcie działalności gospodarczej, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID 19, w związku z wystąpieniem tego stanu, a przedmiot planowanej działalności gospodarczej jest inny od działalności zakończonej,
możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
możliwość kontynuacji umowy w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie działalności gospodarczej w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego.
rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L, 2023/2831 z 15.12.2023)
Nabór wniosków - dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - projekt FEM
Paweł Guba
Published 12/11/24 - Modified 2 Months ago.
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 20 do 22 listopada 2024 r. ogłasza nabór uzupełniający wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 2 bezrobotnych mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z następujących grup docelowych:
mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z orzeczeniem o niepełnosprawności
mężczyzn długotrwale bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej tzn. zarejestrowanych nieprzerwanie w Urzędzie Pracy powyżej 12 miesięcy
mężczyzn w wieku 50 lat i więcej
mężczyzn z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym tzn. posiadające wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, średnie
Limit środków przeznaczonych na kobiety został wyczerpany podczas poprzednich naborów
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
Dodatkowe kryteria:
Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
Z rekrutacji wyklucza się osoby bezrobotne, które w 2023 r. i 2024 r. były aktywizowane poprzez staż, bon na zasiedlenie w ramach realizacji tego samego projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)". Jest to wymógł projektowy, stanowiący objęcie wsparciem w projekcie jak największej ilości osób bezrobotnych.
Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117 – stanowisko doradcy klienta właściwego dla obsługi danej gminy) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami, w tym załącznikami na środki unijne, w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin, pok. 109.
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu garwolin.praca.gov.pl (wersja z 20.09.2024 r.) Warunki otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117 stanowisko 6 tel. 025 6852515 PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26 tel. 025 6852500 e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl garwolin.praca.gov.pl Biuro projektu – pok. 113 tel. 025 6852511 #FunduszeEuropejskie, #FunduszeUE
Nabór wniosków - dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - projekt FEM
Paweł Guba
Published 16/08/24 - Modified 2 Months ago.
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 27 sierpnia do 2 września 2024 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 23 bezrobotnych mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z następujących grup docelowych:
mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z orzeczeniem o niepełnosprawności
mężczyzn długotrwale bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej tzn. zarejestrowanych w Urzędzie Pracy powyżej 12 miesięcy
mężczyzn w wieku 50 lat i więcej
Limit środków przeznaczonych na kobiety został wyczerpany podczas poprzednich naborów. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
Dodatkowe kryteria:
Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne minimum przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku. Z rekrutacji wyklucza się osoby bezrobotne, które w 2023 r. i 2024 r. były aktywizowane poprzez staż, bon na zasiedlenie w ramach realizacji tego samego projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)". Jest to wymógł projektowy, stanowiący objęcie wsparciem w projekcie jak największej ilości osób bezrobotnych.
Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117 – stanowisko doradcy klienta właściwego dla obsługi danej gminy) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami, w tym załącznikami na środki unijne, w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin, pok. 109.
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu garwolin.praca.gov.pl (wersja z 15.07.2024 r.)
Warunki otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117 stanowisko 6 tel. 025 6852515 PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26 tel. 025 6852500 e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl garwolin.praca.gov.pl Biuro projektu – pok. 113 tel. 025 6852511
Nabór wniosków - dotacje jednorazowe Fundusz Pracy
Paweł Guba
Published 01/12/23 - Modified 2 Months ago.
Garwolin dn. 30.11.2023 r.
OGŁOSZENIE O NABORZE
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie informuje, że w dniach 8-11 grudnia 2023 r. ogłasza kolejny nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach środków Funduszu Pracy dla 5 osób bezrobotnych. Biorąc pod uwagę Regionalny Plan Działania na rok 2023 oraz aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy, preferowaną grupą są mężczyźni, posiadających status osoby długotrwale bezrobotnej. (Osoba długotrwale bezrobotna to taka, która pozostaje w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych w miejscu pracy). Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne co najmniej 2 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Maksymalna kwota dotacji 35 000 zł. Umowa o udzielenie dofinansowania musi zostać podpisana najpóźniej do 22 grudnia 2023 r. O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ kompletnego wniosku do PUP w Garwolinie. Wnioski należy składać w wersji papierowej w siedzibie Urzędu – sekretariat pok. nr 109 w godz. 8.00-16.00, ul. Mazowiecka 26; 08-400 Garwolin. Formularze wniosków należy pobrać ze strony urzędu www.garwolin.praca.gov.pl Informacje dotyczące powyższej formy pomocy udzielane są w pok. 117 stanowisko 6 lub telefonicznie pod nr 25 685 25 15.
Z up. Starosty
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie
Opracował: Andrzej Mikusek Kierownik Referatu Obsługi Formalno-Merytorycznej Usług Rynku Pracy
Nabór wniosków w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - dotacja jednorazowa
Paweł Guba
Published 18/09/23 - Modified 2 Months ago.
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 28 września do 4 października 2023 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 45 osób bezrobotnych kobiet i mężczyzn z następujących grup docelowych:
4 osoby (2 kobiety i 2 mężczyzn) w wieku 18-29 lat (Gwarancja dla Młodzieży)
41 osoby (16 kobiety i 25 mężczyzn) z pozostałych grup:
osoby w wieku 50 lat i więcej
osoby długotrwale bezrobotne
osoby z niepełnosprawnościami
osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym (tzn. posiadające wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, średnie
kobiety
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
Dodatkowe kryteria:
Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
Ze względu na założenia projektowe w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski osób należących grup docelowych: osoby powyżej 50 lat, osoby z niepełnosprawnościami osoby długotrwale bezrobotnych oraz osoby w wieku 18-29 lat. Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne minimum przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku.
Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin, pok. 109.
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu garwolin.praca.gov.pl/ Warunki otrzymania środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117 stanowisko 6 tel. 025 6852515 Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie ul. Mazowiecka 26 tel. 025 6852500 e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl garwolin.praca.gov.pl Biuro projektu – pok. 113 tel. 025 6852511
Nabór wniosków - przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej
Paweł Guba
Published 21/10/21 - Modified 2 Months ago.
Garwolin 20.10.2021 r.
OGŁOSZENIE O NABORZE
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie informuje, że w dniach 3-9 listopada 2021 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach środków Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP Garwolinie co najmniej 2 miesiące. Preferowane będą osoby, które nie spełniają kryteriów ogłoszonych naborów do projektów unijnych POWER i RPO. Maksymalna kwota dotacji 25 000 zł. Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej Urzędu www.garwolin.praca.gov.pl Wniosek należy złożyć w postaci papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres urzędu: ul. Mazowiecka 26; 08-400 Garwolin lub do sekretariatu PUP w Garwolinie pok. 109.
Przed złożeniem wniosku należy się zapoznać z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej" z dnia 04.03.2021 r.
Informacje dotyczące powyższej formy wsparcia udzielane są w pok. 117 stanowisko 5 lub telefonicznie pod nr 25 685 25 17.
Z up. Starosty /-/ Marcin Zboina Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie
Opracował: Andrzej Mikusek Kierownik Referatu Obsługi Formalno-Merytorycznej Usług Rynku Pracy