Wydawca treści

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Czym jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej?

Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to forma wsparcia udzielana bezrobotnym, absolwentom CIS, absolwentom KIS lub niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie może otrzymać:
  • bezrobotny,
  • absolwent CIS
  • absolwent KIS
  • poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, zwany dalej „opiekunem".

W jakiej wysokości środki można otrzymać?

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, mogą być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Umowa o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Przyznanie dofinansowania jest dokonywane na podstawie umowy zawieranej ze starostą (działającym w jego imieniu dyrektorem powiatowego urzędu pracy).
Przyznane bezrobotnemu/absolwentowi CIS/absolwentowi KIS/opiekunowi środki stanowią pomoc de minimis w rozumieniu przepisów rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013, str. 1).
Do podstawowych obowiązków osoby, która otrzymała dofinansowanie należy:
  • prowadzenie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 12 miesięcy (i niezawieszanie działalności gospodarczej w tym okresie),
  • niepodejmowanie zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

Wniosek o dofinansowanie  należy złożyć we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub planowane miejsce prowadzenia działalności – powiatowym urzędzie pracy.
Wniosek o dofinansowanie może być uwzględniony, jeżeli jest kompletny i prawidłowo sporządzony, a starosta dysponuje środkami na jego sfinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie zawiera m.in.:
  • kwotę wnioskowanych środków,
  • rodzaj planowanej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności, źródła ich finansowania,
  • szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach wnioskowanych środków,
  • proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków.
Szczegółowe warunki, jakie muszą spełnić ubiegający się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej określa rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1380).

Uwaga: Każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, dlatego prosimy o zapoznanie się z nim.

Wprowadzone zmiany rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej:

  • zniesienie warunku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy dla ubiegających się środki na podjęcie działalności gospodarczej, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID 19, w związku z wystąpieniem tego stanu, a przedmiot planowanej działalności gospodarczej jest inny od działalności zakończonej,
  • możliwość zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • możliwość kontynuacji umowy w przypadku śmierci osoby, która otrzymała środki na podjęcie działalności gospodarczej w przypadku ustanowienia zarządu sukcesyjnego.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Nabór wniosków - dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - projekt FEM

Logotypy UE

Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 20 do 22 listopada 2024 r. ogłasza nabór uzupełniający wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja)
w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 2 bezrobotnych mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z następujących grup docelowych:
  • mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • mężczyzn długotrwale bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej tzn. zarejestrowanych nieprzerwanie w Urzędzie Pracy powyżej 12 miesięcy
  • mężczyzn w wieku 50 lat i więcej
  • mężczyzn z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym tzn. posiadające wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, średnie
 
Limit środków przeznaczonych na kobiety został wyczerpany podczas poprzednich naborów
 
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
 
Dodatkowe kryteria:
  1. Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
  2. Z rekrutacji wyklucza się osoby bezrobotne, które w 2023 r. i 2024 r. były aktywizowane poprzez staż, bon na zasiedlenie w ramach realizacji tego samego projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)". Jest to wymógł projektowy, stanowiący objęcie wsparciem w projekcie jak największej ilości osób bezrobotnych.
  3. Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117 – stanowisko doradcy klienta właściwego dla obsługi danej gminy) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
  4. Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
  5. Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
  6. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
  7. O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami, w tym załącznikami na środki unijne, w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin,  pok. 109.
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu  garwolin.praca.gov.pl  (wersja z 20.09.2024 r.)
Warunki otrzymania  środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117  stanowisko 6 tel. 025 6852515                 
PUP w Garwolinie  ul. Mazowiecka 26  tel. 025 6852500       e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl                 garwolin.praca.gov.pl
Biuro projektu – pok. 113  tel. 025 6852511
 #FunduszeEuropejskie,  #FunduszeUE     
 

Załączniki

Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc.zip 1098 KB
Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf
Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf.zip 310 KB
Obowiązkowe załączniki do wniosku o bezzwrotną dotację w ramach środków unijnych
Obowiązkowe załączniki do wniosku o bezzwrotną dotację w ramach środków unijnych.pdf 514 KB

Nabór wniosków - dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - projekt FEM

Logotypy UE

Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 27 sierpnia do 2 września 2024 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 23 bezrobotnych mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z następujących grup docelowych:
  • mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z orzeczeniem o niepełnosprawności
  • mężczyzn długotrwale bezrobotnych w wieku 30 lat i więcej tzn. zarejestrowanych   w Urzędzie Pracy powyżej 12 miesięcy
  • mężczyzn w wieku 50 lat i więcej
 
Limit środków przeznaczonych na kobiety został wyczerpany podczas poprzednich naborów. 
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
 
Dodatkowe kryteria:
  1. Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
  2. Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne minimum przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku. Z rekrutacji wyklucza się osoby bezrobotne, które w 2023 r. i 2024 r. były aktywizowane poprzez staż, bon na zasiedlenie w ramach realizacji tego samego projektu „Aktywizacja osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)". Jest to wymógł projektowy, stanowiący objęcie wsparciem w projekcie jak największej ilości osób bezrobotnych.
  3. Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117 – stanowisko doradcy klienta właściwego dla obsługi danej gminy) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
  4. Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
  5. Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
  6. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
  7. O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami, w tym załącznikami na środki unijne, w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin,  pok. 109.
 
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu  garwolin.praca.gov.pl (wersja z 15.07.2024 r.)
                                                                                                                                             
Warunki otrzymania  środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117  stanowisko 6 tel. 025 6852515                 
                                                                                                                                                                  PUP w Garwolinie  ul. Mazowiecka 26  tel. 025 6852500       e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl                 garwolin.praca.gov.pl
Biuro projektu – pok. 113  tel. 025 6852511
 
    #FunduszeEuropejskie,  #FunduszeUE     

Nabór wniosków w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus - dotacja jednorazowa

Logotypy UE
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie od 28 września do 4 października 2023 r.  ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie garwolińskim (I)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027 dla 45 osób bezrobotnych kobiet i mężczyzn z następujących grup docelowych:
  1. 4 osoby (2 kobiety i 2 mężczyzn)  w wieku 18-29 lat (Gwarancja dla Młodzieży)
  2. 41 osoby (16 kobiety i 25 mężczyzn)  z pozostałych grup:
    1. osoby w wieku 50 lat i więcej
    2. osoby długotrwale bezrobotne
    3. osoby z niepełnosprawnościami
    4. osoby z wykształceniem odpowiadającym poziomowi ISCED 3 i niższym (tzn. posiadające wykształcenie: podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, średnie
    5. kobiety
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 35 000,00 zł brutto
 
Dodatkowe kryteria:
  1. Rekrutacja do uczestnictwa w projekcie jest prowadzona z zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji oraz zgodnie ze standardami dostępności dla polityki spójności na lata 2021-2027.
  2. Ze względu na założenia projektowe w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski osób należących grup docelowych: osoby powyżej 50 lat, osoby z niepełnosprawnościami  osoby  długotrwale bezrobotnych oraz osoby w wieku 18-29 lat. Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne minimum przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku.
  3. Przed złożeniem wniosku każdy kandydat na uczestnika projektu jest zobowiązany zgłosić się do Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Garwolinie (pok. 117) w celu identyfikacją indywidualnych potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez zdiagnozowanie umiejętności cyfrowych oraz opracowaniem lub aktualizacją Indywidualnego Planu Działania. Pominięcie powyższego wyklucza z możliwości uczestnictwa w projekcie.
  4. Urząd jest przygotowany do obsługi osób z niepełnosprawnością pod względem architektonicznym, administracyjnym i technicznym.
  5. Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
  6. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
  7. O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ w okresie naboru kompletnego wniosku wraz załącznikami w postaci papierowej do siedziby PUP w Garwolinie ul. Mazowiecka 26, 08-400 Garwolin,  pok. 109.
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu  garwolin.praca.gov.pl/
Warunki otrzymania  środków na podjęcie działalności gospodarczej pok. 117  stanowisko 6 tel. 025 6852515                 
Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie
ul. Mazowiecka 26  tel. 025 6852500       e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl                 garwolin.praca.gov.pl
Biuro projektu – pok. 113  tel. 025 6852511
 
    #FunduszeEuropejskie,  #FunduszeUE

Załączniki

Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf
Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf.zip 310 KB
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc.zip 1098 KB
Obowiązkowe załączniki do wniosku o bezzwrotną dotację w ramach środków unijnych
Obowiązkowe załączniki do wniosku o bezzwrotną dotację w ramach środków unijnych.pdf 514 KB

Nabór wniosków - przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej

Garwolin 20.10.2021 r.
 
 
                                          
 
OGŁOSZENIE O NABORZE
 
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie informuje, że w dniach 3-9 listopada 2021 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach środków Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w PUP Garwolinie co najmniej 2 miesiące.
Preferowane będą osoby, które nie spełniają kryteriów ogłoszonych naborów do projektów unijnych POWER i RPO.
Maksymalna kwota dotacji 25 000 zł.
Formularz wniosku dostępny jest na stronie internetowej Urzędu www.garwolin.praca.gov.pl 
         Wniosek należy złożyć w postaci papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres urzędu: ul. Mazowiecka 26; 08-400 Garwolin lub do sekretariatu PUP w Garwolinie pok. 109.
        
Przed złożeniem wniosku należy się zapoznać z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej" z dnia 04.03.2021 r.
 
Informacje dotyczące powyższej formy wsparcia udzielane są w pok. 117 stanowisko 5 lub telefonicznie pod nr 25 685 25 17.
 
        
 
 
                                                                                                                                                                 Z up. Starosty
                                                                                                                                                             /-/ Marcin Zboina
                                                                                                                                                                     Dyrektor
                                                                                                                                              Powiatowego Urzędu Pracy w Garwolinie
 
 
 
Opracował:
Andrzej Mikusek
Kierownik Referatu
Obsługi Formalno-Merytorycznej Usług Rynku Pracy

Załączniki

Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf
Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf.zip 310 KB
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc.zip 1098 KB

Nabór wniosków - dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej projekt RPO

Logo
Powiatowy Urząd Pracy w Garwolinie w dniach 3 – 9 listopada 2021 r. ogłasza nabór wniosków o przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej (bezzwrotna dotacja) w ramach projektu „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej powyżej 30 roku życia pozostających bez pracy w powiecie  garwolińskim (IV)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020 dla 11 osób bezrobotnych kobiet i mężczyzn w wieku 30 lat i więcej z następujących grup docelowych:
  • osoby powyżej 50 roku życia
  • osoby  długotrwale bezrobotne w wieku 30 lat i więcej Przy realizacji projektu obowiązuje definicja osoby długotrwale bezrobotnej  wg. definicji Eurostat, która określa za długotrwale bezrobotnych te osoby, które są bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy
  • osoby z niepełnosprawnościami w wieku 30 lat i więcej
  • osoby o niskich kwalifikacjach w wieku 30 lat i więcej tj osoby , które zakończyły edukacje na maksymalnym poziomie szkoły średniej: szkoła zawodowa, liceum, technikum, uzupełniające liceum lub  technikum  po szkole zawodowej  (definicja systemu klasyfikacji ISCED 1997)
 
oraz  kobiet i mężczyzn powyżej w wieku 30 lat i więcej
  1. Maksymalna kwota dotacji w ramach projektu wynosi 25 000,00 zł brutto
  2. Ze względu na założenia projektowe w pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski osób należących grup docelowych: osoby powyżej 50 lat, osoby z niepełnosprawnościami powyżej 30 lat, osób  długotrwale bezrobotnych powyżej 30 lat.
  3. Z rekrutacji wyklucza się wnioski dotyczące osób bezrobotnych, które w 2021 roku były aktywizowane poprzez staż lub szkolenie                 w ramach realizacji projektu „Aktywizacja osób w wieku 30 lat i więcej w powiecie garwolińskim (IV)". Jest to wymógł wynikający z celów realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 - 2020 stanowiący objęcie wsparciem w projekcie jak największej ilości osób bezrobotnych.
  4. Osoby ubiegające się o bezzwrotną dotację muszą być zarejestrowane jako osoby bezrobotne minimum przez 2 miesiące przed złożeniem wniosku. Z tego obowiązku zwolnione są osoby bezrobotne z grup: powyżej 50 lat i osoby z niepełnosprawnością.
  5. Powstałe z dotacji podmioty gospodarcze będące podatnikami VAT zobowiązane będą do zwrotu równowartości odzyskanego zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podatku od zakupionych towarów i usług w ramach przyznanego dofinansowania.
  6. Przed złożeniem wniosku należy zapoznać się z dokumentem „Zasady przyznawania bezrobotnemu dofinansowania podjęcia działalności gospodarczej w PUP w Garwolinie".
  7. O przyjęciu wniosku do rozpatrzenia decyduje rzeczywisty wpływ kompletnego wniosku do PUP w Garwolinie. W tym celu należy go złożyć w postaci papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego na adres urzędu: ul. Mazowiecka 26 08-400 Garwolin lub do sekretariatu PUP w Garwolinie pok. 109.
 
Formularze wniosków należy pobrać na stronie Urzędu www.garwolin.praca.gov.pl/dokumenty-do-pobrania
 
PUP w Garwolinie  ul. Mazowiecka 26  tel. 025 6852500       e-mail: sekretariat@pup.garwolin.pl       garwolin.praca.gov.pl
Sprawy dotyczące  organizacji dotacji – pok. 117 stanowisko 5   tel. 025 6852515                 

Załączniki

Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf
Wniosek o przyznanie - plik w formacie pdf.zip 310 KB
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc
Wniosek o przyznanie - plik w formacie doc.zip 1098 KB

Menu nawigacji